Kansikuva artikkelille: Zelda-elokuvan näyttelijät paljastettiin – Linkin suhteen poikkeuksellinen valinta

Zelda-elokuvan näyttelijät paljastettiin – Linkin suhteen poikkeuksellinen valinta

The Legend of Zelda -peleihin perustuva elokuva konkretisoitui aimo askeleen viime viikolla, kun Nintendo paljasti pääosiin nimitetyt brittinäyttelijät. Päähenkilö Linkiä esittää Benjamin Evan Ainsworth, joka tunnetaan muun muassa vuoden 2022 Pinocchiosta ja Netflixin The Haunting of Bly Manor -sarjasta. Prinsessa Zeldan rooliin astuu Bo Bragason, jonka kasvot saattavat olla tutut Renegade Nell -sarjasta.

Elokuvan ohjauksesta vastaa Wes Ball, jonka töihin kuuluvat The Maze Runner- eli Labyrintti-trilogia sekä viime vuonna ilmestynyt Kingdom of the Planet of the Apes -elokuva. Käsikirjoittajana toimii ilmeisesti Jurassic Worldin parissa työskennellyt Derek Connolly, mutta tuoreimman tiedon mukaan leffan tekstiä on luonnostellut myös TS Nowlin. Ballin mukaan elokuvasta tulee hauska, mutta samalla peleille uskolliseen tapaan pohjavireeltään vakava fantasiateos. Zelda-sarjan isä Shigeru Miyamoto Nintendolta on vahvasti mukana tuotannossa.

Vahvistamattomien tietojen mukaan tekeillä on oikeastaan kokonainen trilogia. Ensimmäisenkin osan ensi-iltaan on vielä lähes kaksi vuotta, sillä kesä alussa Nintendo lykkäsi ensi-iltasuunnitelmansa toukokuulle 2027. Siitä huolimatta fanien spekulointi rakastetun pelimaailman sovittamisesta valkokankaalle käy vilkkaana. Eräs keskustelua herättänyt aihe on Linkin puhuminen. Peleissä näkökulmahahmo lähinnä puhkuu ja puhisee suorittaessaan tehtäviään, mutta varsinaisia hommia ei ääninäyttelijällä juuri ole. Parituntisessa suurelle yleisölle suunnatussa elokuvassa mykkä päähenkilö ei tänä päivänä taitaisi toimia, joten leffassa Linkin ääni tullaan kuulemaan. Ratkaisu on joidenkin mielestä väärä, mutta ohjaaja Ballin näkemyksen mukaan luonnollinen osa tarinankerrontaa: eihän Link peleissäkään ole varsinaisesti mykkä, vaan pelaaja eläytyy häneen. Muut hahmot reagoivat pelaajan klikkaamiin Link-repliikkeihin, ja maailma muutenkin olettaa hänen olevan verbaalisesti aktiivinen. Leffassa tämä pelaajan pään sisällä tapahtuva puhe vain vaihtuu Ainsworthin ääneen.

Lue lisää: Zelda-elokuvatrilogian ensimmäinen osa julkaistaan tietojen mukaan kahden vuoden kuluttua

Link sitä paitsi on lausahtanut silloin tällöin jotakin sarjan virallisen ja epävirallisen historian aikana, yleensä puhekuplissa. Kaikkein puheliain hän oli amerikkalaisten vuonna 1989 tekemässä The Legend of Zelda -animaatiosarjassa, jossa Link hoki erityisesti ”Well excuuuuuse me, Princess!”. Sarja ei nauti arvostusta, mutta repliikki on niin meemiytynyt, että jopa Googlen easter egg -ylläri viittaa siihen, kun vastavalitun Zelda-näyttelijän nimen googlaa. Tulevassa elokuvatrilogiassa nähdään todennäköisesti hillitympi Link, jonka on tarpeen puhua, muttei selostaa ääneen joka ikistä käännettä katsojalle.

Lähde: BBC / Zelda Dungeon / X Kansikuva: Nintendo

Yhteisö