Kansikuva artikkelille: StarCraft 2 -pelaajien silmille lävähtää väkivaltaisia videoita – Blizzard kävi toimeen hakkereita vastaan

StarCraft 2 -pelaajien silmille lävähtää väkivaltaisia videoita – Blizzard kävi toimeen hakkereita vastaan

Blizzardin klassikkostrategiapeli StarCraft 2 on joutunut hyvin karun trollauksen kohteeksi, sillä hakkerit ovat onnistuneet ujuttamaan peliin väkivaltaisia ja vaarallisia videoita. Tapaukset liittyvät pelin Arcade-tilaan, jossa käyttäjät voivat jakaa omia karttojaan ja modejaan. Ongelma on itse asiassa ollut olemassa ainakin vuoden ajan, mutta keskustelu asiasta virisi viimeksi pääsiäisenä, kun eräs Reddit-käyttäjä kertoi kokemuksestaan.

Nimimerkki Tad0422 kuvailee pelanneensa ystäviensä kanssa Arcade-karttalla, kun he kohtasivat muita pelaajia. Muutaman minuutin päästä ruudulle ilmestyi venäläistä poppia soittava musiikkivideo. Tätä toverukset ihmettelivät ääneen, mutta seuraavaksi ilmestynyt video sai pahasti tolaltaan: siinä joku meni kauppaan ampumaan ihmisiä.

– Säikähdin ja suljin Starcraft 2:n sillä siunaamalla. 5-vuotias tyttäreni oli samassa huoneessa ja seuraili pelaamistani sivusilmällä. Ei tällaista voi hyväksyä. Ei minun pitäisi pelätä näkeväni murhia tai pornoa kun pelaan SC2-peliä, kertoo järkyttynyt Tad0422.

 

Muut pelaajat samassa keskusteluketjussa ja aiemmissa yhteyksissä ovat raportoineet mm. hakaristeistä sekä välkkyviä valoja ja ääniä sisältävistä videoista, jotka ovat  omiaan aiheuttamaan epileptisiä kohtauksia. Syypäitä eivät ole karttojen tekijät, vaan ilkeät hakkerit ovat hyökänneet Arcade-tilasta löytyvään haavoittuvuuteen.

Blizzard on tarttunut toimeen sulkemalla väliaikaisesti pelin karttaeditorin, jolla pelaajat luovat ja jakavat sisältöä. Yhtiön mukaan sopimaton sisältö poistetaan ja kiinni jääneille on langetettu porttikielto. Korjaustyöt tietoturva-aukon tilkitsemiseksi ovat käynnissä.

– Otamme pelaajiemme ja alustamme turvallisuuden erittäin vakavasti, sanotaan Blizzardin lausunnossa Kotakulle.

Lähde: Kotaku Kansikuva: Blizzard

Yhteisö