Maaliskuussa uutisoitiin norjalaisen Counter-Strike -pelaaja Joakim “jkaem” Myrbostadin töppäilyistä. Jkaem oli huijannut pelissä käytettäviä skinejä useiden kymmenien tuhansien arvosta ja pelanneensa ne sitten pois. Norjalainen myönsi mokanneensa pahemman kerran ja kertoi kärsineensä vakavasta peliriippuvuudesta.
Lue lisää: Tunnettu CS-pelaaja huijasi skinejä - “Mokasin todella pahasti”
Soppa norjalaisen ympärillä sakeni entisestään torstaina, kun entinen BLEED-valmentaja Aleksandar “Kassad” Trifunovic löi lisää faktoja tiskiin viestipalvelu X:ssä.
Kassad kirjoitti X:ssä, että Jkaemin velkasaldo useille eri tahoille olisi yli 300 000 euroa. Mukana oli 50 000 euron laina, jonka Kassad oli antanut norjalaispelaajalle, kun kaksikko edusti samaan aikaan BLEED:a viime vuoden puolella.
Samassa päivityksessä Kassad kertoi, että Jkaem olisi velkaa myös 50 000 dollaria brittipelaaja Owen “Smooya” Butterfieldille ja ,että norjalainen olisi huijannut skinejä BLEED:ssä pelatessaan joukkuetoveriltaan Hampus “Hampus” Poserilta.
Kassad laittoi kyseiseen X-julkaisuun todisteeksi lainasopimuksen hänen ja Jkaemin väliltä. Kassad poisti kuitenkin päivityksen nopeasti, sillä hän laittoi samaan päivitykseen kuvan Myrbostadin passista. Serbialaisvalmentaja oli jättänyt peittämättä passikuvasta henkilökohtaisia tunnistetietoja.
Tästä Kassad sai nopeasti päivitykseensä viestejä, joiden mukaan hän rikkoi Jkaemin yksityisyydensuojaa, mikä johti kuvat sisältäneen postauksen poistamiseen.
Siinä missä Jkaem on selkeästi huijannut useita eri tahoja, syyllistyi Kassad myös varsin törkeään yksityisyyden loukkaamiseen jo poistetulla päivityksellään.
Lopulta Kassad postasi viestipalvelu X:ssä viestin, jonka mukaan hän aikoo loppujen lopuksi hoitaa asian yksityisesti Jkaemin kanssa.
Vaikka serbialaisen somesekoilu onkin omaa luokkaansa, on myös Jkaemin tilanne huolestuttava. Norjalaisella on ilmeisestikin velkaa huomattavasti isompi summa kuin mitä aikaisemmin uutisoitiin.
Jkaem edustaa tällä hetkellä BC.Gamea, joka on kertonut auttavansa norjalaista velkojensa maksussa.
Huolestuttavan tilanteesta tekee se, että Jkaem pyrkii maksamaan velkojansa pelaamalla eli tekemällä töitä. Tässä tapauksessa työnteko sisältää kuitenkin valtavan riskin mm. sopupeleistä, sillä Jkaem on tunnustanut olevansa peliaddikti.
Kuva: BLAST Lähde: Dust2