Kansikuva artikkelille: S1mplellä kulkee - "Tylsiä pelejä, odotan oikeaa vastustajaa nöyryyttämään minut"

S1mplellä kulkee - "Tylsiä pelejä, odotan oikeaa vastustajaa nöyryyttämään minut"

Counter-Striken ehdottomiin legendoihin kuuluva Oleksandr “S1mple” Kostyliev siirtyi heinäkuussa BC.Gamen vahvuuteen. AWP-legenda on tehnyt viimeisen kuukauden aikana tuhoisaa jälkeä tier 2 -turnauksissa.

Siirto oli yllättävä sillä BC.Game ei ole lähelläkään maailman kärkeä, jonne ukrainalaispelaaja tähtää.

S1mple onkin saanut hakea pelivirettään huomattavasti pienemmistä onlineturnauksista, kuin mihin taituri on aikaisemmin urallaan tottunut.

S1mple julkaisi paljon puhuvan päivityksen lauantai-iltana viestipalvelu X:ssä.

—Tylsiä otteluita viime aikoina. Odotan oikeaa vastustajaa nöyryyttämään minut

Legenda kaipaa selvästi jo kovempi tasoisiin turnauksiin, eikä ihme, sillä S1mple on pelannut BC.Gamessa loisteliaasti.

Viimeisen kuukauden ajalta S1mplen rating näyttää hurjaa 1.46 -lukemaa. 

Lauantain S1mple oli jälleen elementissään, kun BC.Game kaatoi AMKAL:n European Pro League Series 2 -turnauksen pudotuspeleissä puhtaasti 2-0.

Ukrainalaispelaaja nakutteli otteluun 31 tappoa 1.52 ratingilla.

27-vuotias pelimies ilmaisi tyytymättömyyttään kilpailujen tasoon myös aikaisemmin tällä viikolla.

—Tämä on pohjimmiltaan sama kuin pelaisi FACEIT:a. Samat botit ovat täällä tier 2 ja 3 -turnauksissa kuin FACEIT:ssa. Samat pummit kaikkialla, S1mple latasi striimissään.

Mikäli S1mple jatkaa samanlaisia otteita, lienee vain ajan kysymys, koska jokin tier 1-joukkue poimii ukrainalaisen riveihinsä. 

Ellei BC.Game pysty tarjoamaan S1mplelle parempaa kokoonpanoa hänen ympärilleen. 

Liikkeitä tuskin tullaan kuitenkaan näkemään ennen marraskuun lopussa käynnistyvää StarLadder Budapest Major -turnausta.

Kuva: BLAST Lähde: X

Yhteisö