Counter-Striken huipputurnaukset jatkuvat jälleen, kun maailman parhaat joukkueet aloittavat taistelun Kazakstanissa PGL Astana -turnauksen mestaruudesta lauantaina. Suomalaisista turnauksessa nähdään Natus Vinceren kapteeni Aleksi “Aleksib” Virolainen.
16 joukkueen turnauksessa avausvaihe pelataan Swiss-formaatilla, jossa kolmella voitolla yltää pudotuspeleihin ja kolmella tappiolla on ulkona. Kaikki ottelut pelataan BO3-otteluina.

Rautaisella otteella CS-kenttiä kevään ajan hallinnut Vitality ei ole tällä kertaa mukana leikissä, joten monella joukkueella on nyt oiva iskunpaikka napata mestaruus itselleen. Turnauksesa on jaossa 1.25 miljoonaa dollaria palkintorahaa.
Isoimpana suosikkina turnaukseen lähtee Spirit. Dani “donk” Kryshkovetsin tähdittämän venäläisjoukkueen takana on kuitenkin tasainen rintama, joka mielii myös mukaan taistoon turnauksen voitosta.
Tähän tasaiseen rintamaan kuuluvat myös Aleksib ja Natus Vincere.
NaVin kanssa Spiritia tiukimmin ennakkoon haastavat Aurora ja TheMongolz.
G2 voidaan laskea myös tähän haastajien rintamaan, mutta se sai huonoja uutisia aivan turnauksen alla, kun Nemanja “huNter-” Kovac kärsii viisumiongelmista ja joutuu jättämään ainakin avauskierroksen välistä. Servulle bosnialaisen sijaan hyppää joukkueen valmentaja Wiktor “TaZ” Wojtas.
Kovimpien haastajien takana omaa iskumahdollisuuttaan kyttäävät mm. GamerLegion, Virtus.pro, Astralis, FURIA ja Ninjas in Pyjamas.
Astralis pelaa turnauksessa ensimmäistä kertaa yhdessä Rasmus “HooXi” Nielsenin kanssa, joka korvasi hiljattain joukkueen kokoonpanossa Casper “cadiaN” Mollerin.
Ninjas in Pyjamasille esiintyminen huipputurnauksissa on puolestaan vuoden ensimmäinen, kun Marco “Snappi” Pfeifferin joukot ovat joutuneet tekemään valtavasti töitä rankinginsa nostamiseksi.
FURIA pelaa niin ikään turnauksessa ensimmäistä kertaa uusitulla kokoonpanollaan, kun kazakstanilainen Danil “molodoy” Golubenko pääsee irti kotiyleisönsä edessä ja Mareks “YEKINDAR” Galinskis tekee myöskin debyyttinsä FURIA-paidassa.
Liikkeellä on siis runsaasti mielenkiintoisia kokoonpanoja, jotka hakevat askelmerkkejä kohti kesällä pelattavaa BLAST.tv Austin Major -turnausta.
Kiusaajan rooli jää luultavasti käteen MIBR:lle, BIG:lle, paiN Gamingille, M80:lle, ODDIK:lle ja HOTU:lle.
Lauantain ottelut Pelaajatcomin kanavilla:
08.00 Aurora-BIG
11.00 TheMongolz-FURIA
14.00 Natus Vincere-M80
17.00 Spirit-GamerLegion
Kuva: PGL Lähde: HLTV