Flashpoint 3 -turnauksen järjestäjät, Faceit sekä joukkueet NiP (Ninjas in Pyjamas) ja Anonymo joutuivat vastikään keskelle melkoista sotkua, kun Ninjas in Pyjamasin pelaajat joutuivat pelaamaan “paras kolmesta” -ottelun yhteysongelmien kanssa.
Lopulta ottelun kolmas kartta, Mirage, päädettiin pelata uusiksi. Kartan ja uusintaottelun voitti Ninjas in Pyjamas. Alkuperäisen ottelun voitti Anonymo karttavoitoin 2—1.
Vaikka yhteysongelmien aiheuttama sotku ja draama on pitkälti pelaajista riippumatonta, kiivaimmat fanit ja katsojat ovat menneet niinkin pitkälle, että ovat lähettäneet tappouhkauksia Ninjas in Pyjamasin pelaajille.
Ninjas in Pyjamasin toimitusjohtaja Jonas Gundersen kertoo Twitter-tilillään, että kyseessä on tunteita herättävä tilanne, jota Ninjas in Pyjamas pyrkii katsomaan mahdollisimman kunnioittavasti.
Samassa twiitissään hän kertoo, että tappouhkaukset ja toksisuus pelaajia kohtaan eivät ole koskaan hyväksyttäviä asioita. Hän muistuttaa, että pelaajat ovat täällä vain pelaamassa ja toivoo kunnioitusta heitä kohtaan.
“Kenenkään ei pitäisi suvaita tappouhkauksia ja toksisuutta.”
Entinen maailman paras pelaaja kertoi mielipiteensä
Entinen maailman paras pelaaja ja kaksinkertainen major-voittaja Olof “olofmeister” Kajbjer osallistui keskusteluun Twitterissä.
“Olofmeister” edusti vuonna 2014 Fnaticia.
Vuoden 2014 viimeisessä major-turnauksessa (Dreamhack Winter) Fnatic teki pitkän comebackin puolivälierissä ranskalaista LDLC-joukkuetta vastaan käyttämällä kiellettyä boostia Overpass-kartassa.
Joukkueelle tarjottiin mahdollisuutta pelata kartta uudestaan, sillä myös LDLC oli syyllistynyt kiellettyyn boostiin samassa kartassa. Fnatic kuitenkin kieltäytyi ja luovutti ottelun.
Fnaticin pelaajat, “olofmeister” mukaan lukien, kertoivat tuolloin saaneensa niin ikään tappouhkauksia ja vihapostia laittoman boostin takia.
“Olofmeister” kertoo olleensa todella lähellä lopettamispäätöstä näiden viestien takia.
“Ei ole väliä mikä on mielestäsi oikein ja väärin tässä koko “NiP vastaan Anonymo” -tilanteessa. Mieti mitä kirjoitat. Toisella puolella ei ole pelkkä nimimerkkiä, siellä on ihan oikea ihminen. Muistan boostikohun ja se sai minut melkein lopettamaan koko urani.”
Lähde: GinxTv
Kuva: NiP
Tuoreimmat uutiset:
- “Eivät menesty puoleen vuoteen” – asiantuntija lyttää Jimpphatin MOUZ-joukkueen
- NAVI:n päävalmentaja B1ad3: “Burnout iski – tarvitsimme tauon”
- Ennakko: Aleksib ja Jimpphat aloittavat IEM Katowicessa
- Murskajaiset! – Sahan luotsaama Heroic tylyllä tavalla ulos Katowicen huipputurnauksesta
- NAVI:n iM kertoo miksi joukkue jättää miljoonaturnauksen väliin