Verkkoon siirtynyt, Euroopan ESL One Birmingham -Dota2-turnaus polkaistiin käyntiin eilen. 200 000 dollarin palkintopotilla varustettuun turnaukseen ottaa osaa yhteensä 16 joukkuetta Euroopasta ja CIS-alueelta. Suomea turnauksessa edustavat Lasse “MATUMBAMAN” Urpalaisen Team Secret sekä OG mahdollisesti Topias “Topson” Taavitsaisen saattelemana.
Taavitsainen ei ole ollut osa OG:n kokoonpanoa viime aikoina, vaan on viettänyt aikaa Kaakkois-Aasiassa. Eilen OG viimein ilmoitti, että Taavitsainen on palannut takaisin Eurooppaan. Joukkue ei kuitenkaan ole vielä varmistanut, ketk�� pelaajat tulevat täyttämään sen kaksi vielä avointa paikkaa turnauskokoonpanossa. OG pelaa ensimmäisen ottelunsa ukrainalaista FlyToMoonia vastaan tänään klo 17:00.
Team Secret puolestaan avasi turnaustilinsä menestysekkäästi, kun se peittosi eilen Team Liquidin 2-0. Joukkue onkin niittänyt viime aikoina runsaasti kunniaa; se nousi viime viikolla Dota PIT -turnauksen voittoon, kuitaten samalla itselleen 62 000 dollaria. Kyseessä oli Team Secretin kolmas peräkkäinen turnausvoitto.
Team Secret kohtaa turnauksen toisessa ottelussaan Team Gambitin tänään klo 17:00. Otteluita voit seurata parhaiten ESL:n verkkosivuilta. Lisätietoa turnauksesta löydät täältä.