BLAST.tv Austin Major -turnauksessa pelataan parhaillaan sen toista vaihetta, joka on tarjoillut roppakaupalla yllätyksiä. Ensimmäisinä tiensä kolmanteen vaiheen sunnuntaina pelasivat Virtus.pro ja turnauksen sensaatiojoukkue Legacy.
Virtus.pro kaatoi eilen 2-0 saldon ottelussa paiN Gamingin ja Legacy puolestaan Oleksandr “S1mple” Kostylievin tähdittämän FaZe Clanin.
Legacy oli avausvaiheessa ensimmäisen pelipäivän jälkeen 0-2 saldolla, jonka jälkeen se on voittanut kuusi ottelua putkeen.
Sunnuntaina turnauksesta putosi myös kaksi joukkuetta. Lentokentälle suuntaamaan joutuivat Falconsille taipunut OG ja MIBR:lle hävinnyt BetBoom.
Maanantaina turnauksen toisessa vaiheessa pelataan 2-1 ja 1-2 saldon otteluita eli ohjelmassa on ainoastaan BO3-otteluita.
Eetu “sAw” Sahan valmentama HEROIC on maanantaina pakkovoiton edessä 1-2 saldon ottelussa TYLOO:ta vastaan.
Maanantaina ottelut ja aikataulu:
TYLOO-HEROIC 18.00 (1-2 saldon ottelu)
TYLOO kärsi sunnuntaina tappion toiselle kiinalaisjoukkue Lynn Visionille. HEROIC hävisi puolestaan B8:lle.
HEROIC lähtee otteluun selkeänä ennakkosuosikkina. TYLOO on kuitenkin osoittanut turnauksen aikana, että sitä ei parane aliarvioida.
HEROIC on kuitenkin joukkueista perustasoltaan selkeästi TYLOO:ta kovempi joukkue.
Karttaveto ei suosi kumpaakaan joukkuetta, sillä joukkueet viihtyvät pitkälti samoissa kartoissa.
Arvio: HEROIC:n perustaso riittää voittoon. 2-0.
Nemiga-M80 18.00 (1-2 saldon ottelu)
Nemiga taipui sunnuntaina 3DMAX:lle ottelussa, joka oli pitkälti sen hyppysissä. Nuori joukkue pelasi kuitenkin ratkaisevilla hetkillä turhan empivästi ja sortui virheisiin.
M80 hävisi sen sijaan FURIA:lle.
Ottelun lähtökohdat ovat todella tasaiset. Nemiga on kertoimien valossa painettu hienoiseksi ennakkosuosikiksi.
Joukkueet ovat perustasoltaan hyvin tasaväkisiä.
Nemigalla on joukkueessaan hieman tulivoimaisempia yksilöitä. M80 on puolestaan joukkueista kokeneempi.
Karttaveto suosii hieman Nemigaa. Kumpikaan joukkueista ei pelaa Nukea. Nemigan karttavalinta on lähes varmuudella Dust2, jos M80 ei estä sitä.
M80 paras kartta on Ancient, jonka se myös todennäköisimmin valitsee.
Arvio: Kolmen kartan trilleri.
paiN Gaming-Lynn Vision 20.30 (2-1 saldon ottelu)
Lynn Vision on voiton päässä pääsystä turnauksen kolmanteen vaiheeseen, on lause jollaista en uskonut kirjoittavani vielä viikko sitten.
Kiinalaisjoukkue on kuitenkin ihastuttanut Austinissa vahvalla pelaamisellaan. Toisessa vaiheessa se on kaatanut Falconsin ja TYLOO:n.
paiN Gaming aloitti oman taipaleensa turnauksessa kaatamalla Nemigan ja FURIA:n. Se epäonnistui kuitenkin eilen sinetöimään jatkopaikkansa ottelussa Virtus.pro:ta vastaan.
Brassijoukkue paiN on otteluun hienoinen ennakkosuosikki.
Karttaveto suosii kuitenkin kiinalaisjoukkuetta.
Hurmoksessa pelaava Lynn Vision pääsee valitsemaan ottelussa oman parhaan karttansa Dust2:n, kun paiN poistaa vedosta vakiobanninsa Ancientin.
Lynn Vision poistaa puolestaan Miragen. paiN turvautunee tämän jälkeen Infernoon tai Nukeen, jotka ovat sen eniten pelatut kartat.
Lynn Vision viihtyy kuitenkin molemmissa kartoissa todella hyvin.
Joukkueet kohtasivat toisensa maaliskuussa ESL Pro Leaguessa. Tuolloin paiN vei voiton 2-1.
Arvio: Kolme karttaa. Tällä kertaa Lynn Vision vie voiton mennessään.

Falcons-MIBR 20.30 (1-2 saldon ottelu)
Falcons ja MIBR pelasivat molemmat jo sunnuntaina selkä seinää vasten 0-2 saldon otteluissa. Molemmat selvisivät voittajina, mutta tänään toisen matka turnauksessa tulee päätökseen.
Falcons pelasti kasvonsa, ainakin toistaiseksi, kaatamalla OG:n sunnuntaina 2-1 lukemin.
MIBR nappasi avausvoittonsa puolestaan BetBoomista 2-0 lukemin.
Falcons on otteluun jättimäinen ennakkosuosikki. Sen ei pitäisi missään nimessä taistella säilymisestään turnauksessa jo tässä vaiheessa, mutta avauspäivän luokaton esitys on pakottanut sen tukalaan tilanteeseen.
Falcons on kaikilla pelin osa-alueilla MIBR:a edellä. Sen pelaaminen on kuitenkin ollut Austinissa kaikkea muuta kuin vakuuttavaa.
Lisäksi Ilya “m0NESY” Osipov on ollut majoreilla toistaiseksi vain varjo omasta itsestään. AWP-taituri on kirjauttanut viiteen pelattuun karttaan ratingikseen 0.99, mikä on luvattoman huono lukema supertähdeltä.
JOS Falcons pelaa yhtä epävakaasti kuin avauspäivänä ja m0NESY on edelleen yössä, on MIBR:llä mahdollisuus yllätykseen.
Falcons valitsee omaksi kartakseen Ancientin. MIBR puolestaan pähkäilee Infernon ja Miragen välillä. Train voisi olla jokerikortti brassijoukkueelle, jonka on vaikea saada karttavedosta etua itselleen.
Arvio: Falcons mitä todennäköisimmin 2-0 voittoon.
FaZe Clan-3DMAX 23.00 (2-1 saldon ottelu)
FaZella oli mahdollisuus napata jatkopaikka jo sunnuntaina, mutta se joutui hurmoksessa pelaavan Legacyn yllättämäksi.
3DMAX kaatoi eilen puolestaan Nemigan ja pääsee nyt havittelemaan jatkopaikkaa.
FaZe lähtee otteluun isona ennakkosuosikkina ja syystäkin.
FaZe oli avauspäivänä todella vakuuttava, kuten sen pitääkin olla, kun katsoo sen nimilistaa.
Legacy yllätti sen kuitenkin housut kintuissa rohkealla ja suoraviivaisella pelaamisellaan.
3DMAX on esiintynyt Austinissa toistaiseksi hieman ailahdellen, mutta se on onnistunut kuitenkin puristamaan voitot Nemigasta ja BetBoomista.
Karttaveto tarjoaa myös FaZelle enemmän mahdollisuuksia.
3DMAX:lla on kaksi karttaa joita se ei ole pelannut viimeiseen kolmeen kuukauteen, Mirage ja Train. Sen onneksi Mirage on FaZen heikoin kartta. On kuitenkin mielenkiintoista nähdä kumman kartoista se päätyy poistamaan.
FaZe saattaa päätyä poistamaan vedosta Infernon, joka on sille 80% kartta. Inferno on kuitenkin 3DMAX:n ykkösvalinta normaalisti.
FaZe valitsee todennäköisesti omaksi kartakseen Dust2:n. Sillä on kuitenkin tarjolla myös Nuke, jossa 3DMAX:n voittoprosentti on pyöreät nolla.
3DMAX arpoo puolestaan Anubiksen ja Ancientin välillä, jos Inferno poistuu vedosta.
Arvio: FaZe voittoon 2-0.
FURIA-B8 23.00 (2-1 saldon ottelu)
Molemmat joukkueet nappasivat sunnuntaina tärkeät voitot 1-1 saldon otteluista. FURIA kaatoi M80:n ja B8 HEROIC:n.
Ottelun lähtökohdat ovat todella tasaiset.
Ukrainalaisjoukkue B8 on pelannut todella vakuuttavasti Austinissa lukuun ottamatta Infernossa käytyä vääntöä Virtus.pro:ta vastaan, jonka se hävisi 13-3.
Se on onnistunut kellistämään kuitenkin kovat Falconsin ja HEROIC:n.
FURIA on esittänyt myös hyviä otteita vaikka se taipuikin paiN:lle.
Erityisesti Kaike “KSCERATO” Cerato ja Mareks “YEKINDAR” Gaļinskis ovat olleet tulikuumia pelaajia. KSCERATO on pelannut kolme karttaa 1.39 ratingilla ja YEKINDAR 1.36 ratingilla.
FURIA:n joukkueesta löytyvät taitavammat yksilöt.
Karttaveto suosii kuitenkin hitusen B8:a.
FURIA poistaa vedosta Ancientin, mikä jättää B8:lle valittavaksi sen parhaan kartan Miragen.
B8 poistaa puolestaan Nuken. FURIA valitsee joko Dust2:n tai Trainin omaksi kartakseen.
Arvio: Kolme karttaa.
Kuva: Michal Konkol BLAST