Falconsissa pelaava Counter-Strike -pelaajaa Ilya “m0NESY” Osipov sai viime sunnuuntaina ikävän yllätyksen, kun hänen Steam tilinsä suljettiin yllättäen. Supertähti oli pelaamassa CS:ää, kun hänen tilinsä meni lukkoon.
G2:sta Falconsiin keväällä siirtynyt m0NESY postasi välittömästi asiasta viestipalvelu X:ään. Taituri tägäsi päivitykseensä Counter-Striken virallisen tilin, josta oli lopulta iso apu asian selvittämisessä.
—Tiesin heti, mistä on kyse, kun tilini sulkeutui kesken pelin. Minulla oli vastaava tilanne joskus 2015-2016, kun klikkasin feikki giveaway -linkistä ja datani jaettiin eteenpäin. Onneksi mitään ei varastettu. Valve sulki tilini välittömästi ja antoi sen sitten minulle takaisin, m0NESY kirjoitti Telegramissa.
m0NESY:n “varaston” arvo Steam -tilillä on noin 55 000 dollarin arvoinen. Pitkäkyntiset pyrkivätkin iskemään ammattilaispelaajien tileihin, jotka ovat pääsääntöisesti varsin arvokkaita.
m0NESY selvisi tilanteesta kuitenkin säikähdyksellä ja CS:n megatähti jakoikin vuolaasti kiitosta Valven suuntaan myös viestipalvelu X:ssä tilanteen ratkettua.
Kuva: PGLBLAST Lähde: escorenews