Kansikuva artikkelille: Lipsahtiko uutinen Elden Ring -elokuvan tekijöistä?

Lipsahtiko uutinen Elden Ring -elokuvan tekijöistä?

Yllättävä huhu Elden Ring -elokuvasta vilahti mediassa tällä viikolla. Viihdesivusto Nexus Point News väitti tiistaina, että Annihilation- ja Civil War -elokuvista tunnettu Alex Garland ohjaisi A24-tuotantoyhtiölle Elden Ring -sovituksen, jonka kuvaukset alkaisivat vuonna 2026. Uutinen katosi yhtä nopeasti kuin ilmestyikin.

Jymyjuttu ehti tietenkin levitä etenkin X:ssä, kun tunnettu pelialan uutistili Wario64 jakoi sen yli miljoonalle seuraajalleen. Huhumylly lähti pyörimään, eikä sitä pysäyttänyt twiitinkään katoaminen myöhemmin. Seuraavana päivänä viihdemaailman vuodoissa kunnostautunut Jeff Sneider vielä twiittasi, että Garland todella kävisi neuvotteluita ohjaajan paikasta.

 

Pelimedia PC Gamer otti juorujen tiimoilta yhteyttä niin A24:ään, Nexus Point Newsiin kuin Elden Ringin julkaisijaan Bandai Namcoonkin, muttei tullut juuri hullua hurskaammaksi. Varminta tietoa on, että Alex Garland on tunnustautunut suureksi Elden Ring -faniksi, joka on yltänyt peräti NG+6-tasolle, eli hän on läpäissyt pelin jo kuudesti. Oiva ohjaajavalinta kenties. A24:n työpöydälläkin on jo yksi pelielokuva, nimittäin Kojima Productionsin kanssa toteutettava Death Stranding -sovitus.

Lähde: PC Gamer Kansikuva: Bandai Namco

Yhteisö