Kansikuva artikkelille: Lähteet: Amerikkalaisorganisaatio vetäytymässä e-urheilutoiminnasta

Lähteet: Amerikkalaisorganisaatio vetäytymässä e-urheilutoiminnasta

Evil Geniuses, yksi vanhimmista edelleen aktiivisista e-urheilubrändeistä ollaan hautaamassa vuoteen 2024 mennessä. Dust2.us:n mukaan Yhdysvaltalaisorganisaation omistajayritys Peak6 on yrittänyt epätoivoisesti realisoida kaikki e-urheilu-omistuksensa, toistaiseksi siinä onnistumatta.

Tällä hetkellä organisaatiolla on kokoonpanot muun muassa Counter-Strikessä, VALORANTissa, ja Dota2:ssa.

Esimakua tulevasta antoi peliyhtiö Riot, kun se ilmoitti maanantaina EG:n jättävän League Of Legends Championship Seriesin (LCS), Pohjois-Amerikan tärkeimmän League Of Legends -turnaussarjan.

Sports Business Journalin tietojen mukaan Evil Geniuses lähti LCS:tä omasta halustaan, ja aiempien raporttien mukaan se yritti myös myydä turnauspaikkaansa siinä onnistumatta.

Loppukaneetti on synkkä:

“Alan sisäpiiriläiset kertovat SBJ:lle, että Evil Geniuses saattaa poistua esports-alalta kokonaan ennen vuoden loppua.”

Kuva: Evil Geniuses

Lähde: Dust2.us, Sports Business Journal

Yhteisö