Entinen Counter-Strike -ammattilainen ja nykyisin analyytikkona useissa eri tuotannoissa toimiva Jacob “Pimp” Winneche toteutti sunnuntaina pitkäaikaisen haaveensa, kun tanskalainen suoritti Ironman Copenhagen -maratonin.
Oman haasteensa tanskalaisen kisaan tarjosi kisan alla vaivannut flunssa ja kuumeilu.
Pelaajauransa vuoteen 2017 päättänyt Pimp muistetaan parhaiten joukkueista kuten CPH Wolves, Dignitas, SK Gaming ja Liquid.
Pimp suoritti 3.8 kilometriä uintia, 180 kilometriä pyöräilyä ja 42.2 kilometriä juoksua sisältäneen urakan komeaan aikaan 9 tuntia 9 minuuttia ja 12 sekuntia.
—Kisa itsessään meni yli odotusten! Olin lähellä jättää starttaamatta kokonaan, sillä kuume ja flunssa ovat vaivanneet minua viimeisen viikon. Lauantai oli ensimmäinen päivä, kun kuume laski ja aamulla päätin, että menen tekemään parhaani, Pimp kirjoitti kisan jälkeen viestipalvelu X:ssä.
Tanskalaisen saavutus on pitkäjänteisen työn tulosta. Pelaajaurallaan Pimp oli ylipainoinen, joka vaikutti hänen mielenterveyteensä.
—132 kiloa painavasta nuoresta sotkusta tuleminen Ironmaniksi on enemmän kuin uskalsin koskaan toivoa. Katsoin ennen itseäni peilistä ja vihasin sitä, millaiseksi olin tullut. Vihasin psyykkisiä rajoituksiani.
—Tänään matkani päättyi. Toivon ja tiedän, että olen inspiroinut paljon pelaajia, jotka minun laillani tunsivat samoin.
Pimpin lisäksi myös Counter-Strike -joukkue Complexityn pääjohtaja Graham “messioso” Pitt suoritti Ironman-haasteen samassa kisassa.
Kuva: Stephanie Lindgren BLAST Lähde: Dust2