Bukarestin CS2-huuma saavuttaa kiehumispisteen, kun PGL Masters Bucharest 2025 on edennyt ratkaisuhetkiinsä. Perjantaina starttaava pudotuspelivaihe tuo mukanaan tiiviin ja poikkeuksellisen intensiivisen aikataulun: puolivälierät ja välierät pelataan samana päivänä, ja huipennus — finaali sekä pronssiottelu — on luvassa lauantaina.
Tiivis aikataulu johtuu siitä, että jo maanantaina katseet kääntyvät Aasiaan, missä IEM Chengdu polkaistaan käyntiin. Useat Bukarestin joukkueet matkaavat sinne suoraan, joten pelit painetaan nyt täysillä läpi ennen uutta turnausta.
Perjantain CS-fanit saavat virittää kahvinkeittimet jo varhain, sillä ensimmäiset ottelut pyörähtävät käyntiin kello 10.00.
Kaikki matsit ovat nähtävissä suorana Pelaajatcomin Twitch- ja YouTube-kanavilla.
Perjantain ottelut ja ennakot:
HEROIC vs GamerLegion 10.00
Lohkovaiheen yllätysvaltti HEROIC eteni jatkoon täydellisellä saldolla — se kaatoi Ninjas in Pyjamasin, BetBoomin ja Auroran puhtaasti 2–0.
GamerLegion puolestaan joutui käymään täyden viiden ottelun maratonin, ennen kuin jatkopaikka heltisi. Tappiot paiNille ja SAW:lle toivat tuskaa, mutta voitot FlyQuestista, Fnaticista ja Gentle Matesista riittivät viemään sen pudotuspeleihin.
Paperilla ottelu on äärimmäisen tasainen, mutta HEROIC astuu servulle hienoisena ennakkosuosikkina.
Yasin “xfl0ud” Koç (1.46 rating) ja Linus “nilo” Bergman (1.23) olivat liekeissä lohkovaiheessa, kun taas GamerLegionin valopilkkuna säkenöivät Sebastian “Tauson” Lindelöf (1.24) ja nuori tšekkilupaus Oldřich “PR” Nový (1.23).
Karttaveto tuo oman mausteensa: GamerLegion poistaa Miragen, mikä kirpaisee HEROICia syvältä, sillä kyseessä on sen bravuurikartta.
HEROIC todennäköisesti kääntää katseensa Dust2:een, kun taas GamerLegion on hioutunut vahvaksi joukkueeksi Overpassissa.
Molemmat joukkueet viihtyvät kuitenkin myös vastustajan valitsemassa kartassa.
Arvio: Kolmen kartan taisto – GamerLegion venyy lopulta voittoon 2–1.

B8 vs Aurora 10.00
Ukrainalainen B8 on ollut turnauksen raikas tuulahdus: se marssi jatkoon vakuuttavasti 3–1-saldolla kaataen Astraliksen, 3DMAX:n ja Legacyn.
Vastaavasti ennakkosuosikki Auroran tie oli kivikkoinen – tappiot HEROIC:lle ja SAW:lle veivät sen lähelle putoamista, mutta lopulta se puristi jatkopaikan Liquidin, Fnaticin ja Astraliksen kustannuksella.
Auroran otteet ovat kuitenkin olleet kaikkea muuta kuin hallittuja. Yhtenäisyys on karissut, ja joukkue on näyttänyt Bukarestissa sekavalta, hermostuneelta ja jopa ahdistuneelta.
Ratkaisevassa 2-2 saldon ottelussa valmentajansa Denis “ruggah” Duen kanssa pelaamaan joutunut Astralis venytti Auroran äärirajoille — eikä joukkueen henkinen tila näytä lainkaan vakaalta.
B8:n tarina on päinvastainen: rohkea, yhtenäinen ja peloton ryhmä, joka ei epäröi tehdä aggressiivisia ratkaisuja servulla.
Karttaveto ei tarjoa selkeää etua suuntaan tai toiseen, joten ottelu ratkeaa pitkälti asenteeseen ja momentumiin.
Arvio: B8 lähettää turkkilaiset laulukuoroon 2–0.
paiN vs Legacy 13.00
Iltapäivän brasilialainen derby lupaa kipinöitä!
paiN jyräsi lohkovaiheessa vakuuttavasti 3–0 kaataen Gentle Matesin, GamerLegionin ja B8:n.
Legacy joutui puolestaan taistelemaan kynsin ja hampain — viiden ottelun rutistus toi lopulta jatkopaikan, kun se nappasi kolme voittoa kasaan FlyQuestista, Astraliksesta ja Gentle Matesista.
paiN osoitti olevansa kollektiivisesti vahva lohkovaiheessa, ja sen kapteeni Rodrigo “biguzera” Bittencourt johti joukkojaan esimerkillisesti (1.23 rating).
Legacyn AWP-taituri Guilherme “saadzin” Pacheco (1.20 rating) oli puolestaan oman joukkueensa kirkkain valo lohkovaiheen taistoissa.
Karttaveto on kuin kaksintaistelu peilikuvaa vastaan — molemmat viihtyvät samoissa kartoissa, joten ratkaisu painottuukin yksilöiden suoritus- ja paineensietokykyyn.
Arvio: Kolmen kartan taisto. Legacy etenee jatkoon 2–1.
Liquid vs SAW 13.00
Iltapäivän toisessa herkkupalassa Liquid saa vastaansa turnauksen tuhkimotarinaa elävän SAW:n.
Molemmat etenivät lohkovaiheesta jatkoon 3–1-saldolla: Liquid kaatoi Legacyn, BetBoomin ja FlyQuestin, kun taas SAW nujersi NiP:n, GamerLegionin ja Auroran.
Liquid on materiaaliltaan selkeästi tasokkaampi ja se onkin otteluun iso ennakkosuosikki — SAW on osoittanut kuitenkin turnauksessa rutkasti sydäntä ja venymiskykyä, joka on vienyt sen jo useiden jättien ohi.
Karttaveto tekee ottelusta entistä mielenkiintoisemman: SAW pääsee valitsemaan itselleen täydellisesti sopivan Nuken ja samalla poistamaan Liquidin lempikartta Miragen.
Liquid joutunee nojaamaan Ancientiin tai Infernoon, mutta SAW on jo näyttänyt kyntensä molemmissa kartoissa tämän turnauksen aikana, kun kyytiä ovat saaneet NIP, GamerLegion ja Aurora.
Arvio: Kolmen kartan taisto. SAW tekee sen uudestaan — 2–1 yllätysvoitto!
Välierä 16.00 HEROIC/GamerLegion vs B8/Aurora
Välierä 19.00 paiN/Legacy vs Liquid/SAW
Bukarestin perjantai tarjoaa todellisen CS2-maratonin, jossa neljä puolivälierää ja kaksi välierää määrittävät viikonlopun suunnan.
CS-fanit, varatkaa aikaa, kahvia ja hermoja — tästä tulee huikea pudotuspäivä.
Kuva: PGL