Counter-Strike -seuraajien raamattuna toimiva HLTV-sivusto on tuonut tämän vuoden puolella uusia ominaisuuksia käyttäjiensä iloksi. Pelaajien tiedoista löytyy nykyään mm. uran aikana tienatut palkintorahat.
Eniten urallaan palkintorahaa on tienannut FaZe Clanin 34-vuotias Finn “karrigan” Andersen, joka on tienannut urallaan huimat 1 832 298 dollaria. Tanskalainen IGL-pelaaja on edustanut FaZe Clania helmikuusta 2021 lähtien, jonka paidassa Karrigan on napannut myös toistaiseksi uran ainoan major-voittonsa.
Kolmen eniten tienanneen pelaajan yhteisiä nimittäjiä ovat kokemus ja “seurauskollisuus”. Toisella sijalla majailee nimittäin Vitalityn 31-vuotias niin ikään konkaripelaaja Dan “apEX” Madesclaire, joka on tienannut urallaan palkintorahoja 1 705 920 dollaria. Kaksinkertainen major-voittaja Madesclaire onnistui valloittamaan yhden harvoista puuttuvista turnausvoitoistaan viime sunnuntaina, kun ranskalainen voitti vihdoin ja viimein IEM Katowicen legendaarisen turnauksen.
Vitalityn paidassa apEX on nähty jo vuodesta 2018 saakka.
Kolmanneksi eniten tienannut pelaaja on Karriganin pitkäaikainen joukkuekaveri FaZe Clanista, Håvard “rain” Nygaard, jonka pankkitilille palkintorahaa on uran aikana kilahdellut 1 618 792 dollaria. 30-vuotias norjalaispelaaja on edustanut FaZe Clania peräti vuodesta 2016 saakka. Nygaardille tulee siis hurjat 10 vuotta täyteen organisaation palveluksessa ensi vuoden tammikuussa. Rainilta löytyy uraltaan yksi major-voitto.
Neljänneltä sijalta löytyy Virtus.pro:ta nykyisin edustava Denis “eletroNic” Sharipov, joka on tienannut urallaan 1 514 481 dollaria.
Vitalityn riveihin täksi vuodeksi FaZe Clanista siirtynyt Robin “ropz” Kool löytyy viidenneltä sijalta. 25-vuotias virolaispelaaja on tienannut urallaan 1 432 666 dollaria.
Kymmenen eniten tienanneen pelaajan joukon nuorin edustaja on Valeriy “B1t” Vakhovskiy. Aleksi “Aleksib” Virolaisen kanssa Natus Vinceressa pelaava ukrainalainen on ehtinyt nuoresta iästään huolimatta voittamaan major-turnauksen kahdesti ja palkintorahaa onkin nuorukaiselle kertynyt mehevät 1 261 255 dollaria.
Top-10 eniten tienanneet pelaajat:
- Finn “karrigan” Andersen 1 832 298$
- Dan “apEX” Madesclaire 1 705 920$
- Håvard “rain” Nygaard 1 618 792$
- Denis “eletroNic” Sharipov 1 514 481$
- Robin “ropz” Kool 1 432 666$
- Russell “Twistzz” Van Dulken 1 360 080$
- Valeriy “B1t” Vakhovskiy
- Mathieu “ZywOo” Herbaut 1 214 729$
- Dmitry “sh1ro” Sokolov 1 109 860$
- Keith “NAF-FLY” Markovic 1 085 566$
Lähde: HLTV, X Kuva: Pelaajatcom