BLAST Premier Spring Final -turnauksen välierät pelattiin Suomen aikaan viime yönä. Finaalissa tulevat kohtaamaan tänään Heroic ja Vitality. Matsi alkaa kello 21:30, ja näet sen suorana Pelaajatcomin Twitch-kanavalta. Selostajina toimivat Arttu “olvari” Hämäläinen ja Slaava “Twista” Räsänen
Tanskalaisjoukkue Heroic kellisti todella tiukassa ja täydet kolme karttaa vaatineessa välierässään brasilialaisjoukkue Imperialin 2-1. Vitality väänsi puolestaan niin ikään kolmen kartan ottelussa kumoon G2:n nurin 2-1. Molemmat välierät tarjoilivat todellista silmäkarkkia CS:n ystäville ja finaalissa kohtaavatkin HLTV-ranking numerot 1. (Vitality) ja 2. (Heroic).
Heroic onnistui kaatamaan välierämörkönsä ja etenemään vihdoin finaaliin Pariisin majoreiden ja IEM Dallasin välierätappioiden jälkeen. Joukkue johti ratkaisevaa kolmatta karttaa Nukea Imperialia vastaan jo 15-7, mutta brasialaiset veivät peräti kymmenen kierrosta putkeen CT-puolellaan pakottaen ottelun jatkoajalle. Tanskalaiset osoittivat kuitenkin henkistä kanttia huolimatta siitä, että Imperial johti jatkoajalla ottelua jo 17-15. Vahvalla joukkuepelaamisella ja hyvillä yksilösuorituksilla ratkaiseva kolmas kartta kääntyi lopulta ennakkosuosikin nimiin 19-17.
Vitality hävisi omassa välierässään hieman yllättäen oman karttavalintansa Anubiksen G2:lle 16-11. Tästä ei hallitsevat majorvoittajat kuitenkaan hätkähtäneet vaan ryöstivät G2:n valitseman Infernon nimiinsä 16-9. Näin tässäkin välierässä ratkaisu haettiin kolmantena karttana toimineesta Nukesta, jossa Vitalityn vahva CT-puoli toi joukkueelle 16-12 voiton ja paikan finaaliin.
Vitality lähtee finaaliin hienoisena ennakkosuosikkina, mikä sopii Heroicille mainiosti. Tanskalaiset ovat olleet isoimmissa vaikeuksissa viime aikoina pelatessaan juurikin ennakkosuosikin asemassa. Asetelma ei myöskään häiritse tällä hetkellä uskomattomalla tasolla toimivaa Vitalityn koneistoa. Joukkueen koheesio on timanttisella tasolla ja itseluottamusta huokuva joukkue on valmis Heroicin kohtaamiseen finaalissa.
Karttavedosta muodustunee mielenkiintoinen. Vitality poistaa Ancientin ja Heroic Anubiksen. Vitalitylla on hieman enemmän etua tässä vedossa, sillä se pääsee valitsemaan kahden todella vahvan karttansa väliltä. Nukessa joukkueen voittoprosentti on edelleen täydet 100%, Heroic on kuitenkin solidi joukkue Nukessa. Uskonkin, että Vitality valitsee omaksi kartakseen Vertigon, josta se saa huomattavasti enemmän etua vastustajaansa nähden. Heroicin voittoprosentti Vertigossa on nimittäin ainoastaan 33% ja joukkue on pelannut sen vain kolmesti viimeisen kolmen kuukauden aikana.
Heroicin oma valinta kohdistunee joko Infernoon tai Mirageen. Vitality osoitti kuitenkin eilen Infernon olevan hyvin hanskassa kaatamalla siinä G2:n. Uskonkin, että tanskalaisrykelmä päätynee omaan vahvaan karttaansa eli Mirageen, vaikka Vitalityn voittoprosentti on siinä mukavat 71%.
Mahdollinen ratkaiseva kolmas kartta osunee Overpassiin, joka on molemmille joukkueille sopiva.
Karttaveto suosii kuitenkin ehdottomasti joukkueista enemmän Vitalitya ja nostaa joukkueen osakkeita finaalissa. Joukkueiden edellinen kohtaaminen on parin kuukauden takaa IEM Rion finaalista, jossa Vitality pisteli Heroicin nippuun suoraan 2-0. Tuolloin karttoina nähtiin juurikin Vertigo ja Inferno. Tällä kertaa Heroic voisi sekoittaa pakkaa valitsemalla itselleen Miragen.
Finaalin voittajalle on maineen ja kunnian lisäksi tarjolla 200 000$ suuruinen voittopotti ja paikka Blast Premier World Final turnaukseen.
Seuraa heitä:
Heroic:
Martin “stavn” Lund
Joukkueensa tähtipelaaja Casper “cadiaN” Mollerin ohella, nuorelta tanskalaiset löytyy sitä tarvittavaa yksilötaitoa ja yllätyksellisyyttä, jolla näitä isoja otteluita käännetään omalle joukkueelle.
Vitality:
Emil “Magisk” Reif
Kokenut 25-vuotias tanskalainen jää Vitalityn tähtisikermässä usein pienemmälle huomiolle. Tekee kuitenkin valtavan määrän juuri niitä oikeita ratkaisuja ja on todella solidi pelaaja. Oli joukkueensa paras pelaaja välieräottelussa G2:sta vastaan. Tästä “viikingistä” jäävät harvoin oman joukkueen menestymismahdollisuudet kiinni.
Kuva: BLAST