Vuosi 2023 on tulossa päätökseensä ja kiitos suomalaisen e-urheiluyhteisön on se ollut Pelaajatcomille yksi kaikkien aikojen hermeettisimmistä. Haluamme kiittää kaikkia Pelaajatcomin seuraajia kuluneesta vuodesta Pelaajatcomin perinteisen joulukalenterin muodossa.
Joulukalenterin teema on tänä vuonna Counter-Strike 2 -peli. 1.–24. joulukuuta välisenä aikana julkaisemme päivittäin jutun liittyen CS2:een eri näkökulmista. Tällä hetkellä esittelemme pelin keskeisimpiä kehnouksia.
Luukku #9
Counter-Strike 2:n matka julkaisun jälkeen ei ole ollut pelkkää juhlaa. Peli sai runsaasti kritiikkiä keskeneräisyydestään ja erityisesti pelissä rellestävistä huijareista.
Huijareista on muodostunut todellinen ongelma CS2:ssa. Valven huijauksenesto oli varsinkin pelin julkaisun jälkeen vielä pahasti hukassa. Huijareita oli valtavasti ja he luonnollisesti pilasivat useiden pelaajien pelikokemuksen, mikä on varmasti vaikuttanut myös CS2:n pelaajamäärien laskuun.
Huijareita esiintyi myös CS2:ssa edeltäneessä CS:GO:ssa. Valve kuitenkin päivitti huijauksenesto-ohjelmansa uuteen CS2:en, mutta tämä ei näyttäisi kuitenkaan ratkaisseen ongelmaa ja tämä on saanut yhteisön todella turhautuneeksi.
cs2 cheaters getting bad as expected
byu/WhoAmlToJudge inGlobalOffensive
CS2:n Premier-pelimuoto, jossa pelaajat nostattavat rankingiansa kaipaisi kipeästi toimivaa huijauksenestoa. Kolmannen osapuolen palveluista FACEIT näyttäisi löytäneen jälleen huomattavasti Valvea tehokkaamman ratkaisun huijareiden käsittelyssä ja FACEIT nostaakin jälleen suosiotaan.
Toinen kritiikkiä saanut asia CS2:ssa on matchmaking, joka sekin kaipaisi pikaista korjausta.
Yksi suurimmista puutteista matchmakingissa on se, että soolopelaajat joutuvat edelleen samoihin otteluihin viiden pelaajan stäkkejä vastaan.
Tämä tekee soolopelaajille pelin käyttökokemuksesta todella turhauttavan, koska luonnollisesti viiden pelaajan stäkki saa valtavasti etua pelatessaan soolopelaajista kasattua joukkuetta vastaan.
Yhteisö toivoisikin tähän kovasti muutosta.
Ratkaisuksi löytyisi lukuisia vaihtoehtoja. Esimerkiksi Dota 2:n puolelta toteutettu ratkaisu, jossa soolopelaajat eivät vaan yksinkertaisesti voi päätyä stäkkejä vastaan, vaan he etsivät peliä toisia soolopelaajia vastaan.
Solo Q vs 5-Stacks is ruining the game.
byu/AymenBK97 inGlobalOffensive
Palkintoja tuhansien eurojen arvosta
Pelaajatcomin joulukalenteri pyörii sivustomme lisäksi myös Pelaajatcomin Instagram-, X- ja TikTok-sivuilla. Kaikkien seuraajiemme kesken arvomme joulukuussa pelaamiseen liittyviä tuotteita tuhansien eurojen edestä! Nyt jos koskaan kannattaa siis seurata Pelaajatcomia sosiaalisessa mediasa.
Tarkemmat ohjeet joulukalenterin tuotearvonnoista sekä siitä, milloin palkinnot tullaan arpomaan, löydät somekanavien joulukalenteri-julkaisuistamme.
Kuva: Valve