BLAST Premier World Final -turnaus käynnistyy keskiviikkona Singaporessa. BLAST:n kauden päätöstapahtuma pelataan ensimmäistä kertaa Aasiassa, jossa kahdeksan huippujoukkuetta kisaavat miljoonan dollarin palkintopotista.
Näet koko turnauksen Pelaajatcomin Twitch-kanavan kautta.
Joukkueet on jaettu kahteen neljän joukkueen lohkoon. Lohkojen voittajat etenevät suoraan välieriin, kun taas toiseksi ja kolmanneksi tulleet etenevät puolivälieriin. Kahdella tappiolla lohkovaiheessa jää pudotuspelien ulkopuolelle.
Suomalaisista turnauksessa mukana ovat PGL Major Copenhagen -turnauksen voittanut Aleksi “Aleksib” Virolainen ja Natus Vincere sekä BLAST:n rankingin perusteella turnaukseen päässyt Jimi “Jimpphat” Salo ja MOUZ.
Molemmat suomalaiset pelaavat turnauksen A-lohkossa, jossa ovat lisäksi Astralis ja FaZe Clan.
B-lohkosta löytyvät G2, Liquid, Vitality ja Spirit.
A-lohko
Astralis
Tanskalaisjoukkue Astralis lähtee turnaukseen vailla sen suurempia paineita. Casper “cadiaN” Mollerin joukkueeseensa edellisen BLAST:n turnauksen (BLAST Premier Fall Final) alla lisännyt Astralis ei ole vakuuttanut viime aikoina. Se on lisäksi todella kovassa seurassa tässä turnauksessa.
Sen jälkeen kun CadiaN liittyi joukkueeseen Astralis on pelannut kaksi turnausta. BLAST Premier Fall Final -turnauksessa se putosi suoraan kahden tappion saattelemana ulos ja IEM Rion turnauksessa se voitti ainoastaan yhden BO1-ottelun Eternal Firea vastaan ennen kuin putosi jälleen kahden tappion myötä.
Joukkue on saanut keskittyä edelliset kolme viikkoa puhtaasti harjoitteluun, mikä on taatusti tullut tarpeeseen. Turnauksessa tullaan varmasti näkemään pirteämpi Astralis, kun joukkue alkaa oppimaan uuden IGL:nsä CadiaN:n tavoille.
Se kohtaa avausottelussa kuitenkin rautaisesti viime aikoina pelanneen Natus Vinceren, jota vastaan se on todella iso altavastaaja.
Ennakolta lohkon heikoin joukkue.
Natus Vincere
NaVin syksy on ollut yhtä juhlaa. Menestys on kuitenkin vaatinut myös veronsa, sillä joukkue on pelannut älyttömiä määriä ja joutunut reissaamaan ympäri maailmaa nopealla aikataululla.
Edelliset pari viikkoa se on kuitenkin saanut keskittyä pitkästä aikaa harjoitteluun ja palautumiseen.
NaVi ylsi viidessä perättäisessä turnauksessa finaaliin kesätauon jälkeen. Näistä kolmesta tuli mestaruus, kun Virolainen pääsi nostelemaan mestaruuspokaalia Esports World Cup-, ESL Pro League Season 20– ja viimeisimpänä IEM Rio -turnauksessa.
Suomalaiskapteenin joukkue kuuluu tähänkin turnaukseen lähdettäessä ykkössuosikkien joukkoon. NaVin pelaaminen on uskomattoman hyvällä tasolla. Joukkuepelaaminen on silmiä hivelevän kaunista katsottavaa.
Jokainen joukkueessa pystyy myös tarpeen tullen ottamaan ratkaisijan viitan harteilleen. Voittojen myötä kasvanut itseluottamus on vain vankistanut NaVin hurjaa kuntoa.
Joukkueen karttaosaaminen on myös erinomainen. Se viihtyy useissa kartoissa, kuten Dust2 (voittoprosentti viimeiseltä kolmelta kuukaudelta 92%), Mirage (77%), Ancient (86%) ja Anubis (75%). Lisäksi se ei vierasta myöskään Nukea tai Infernoa, jotka eivät ole olleet sille niin suotuisia viime aikoina.
Ehdottomasti A-lohkon ykkössuosikki ja ottaakin todennäköisesti suoran välieräpaikan omasta lohkostaan.
MOUZ
Jimi “Jimpphat” Salon edustama MOUZ lähtee turnaukseen haastajan asemasta. Se on pelannut viime aikoina hyvin, mutta joukkueen otteet ovat myös ailahdelleet ajoittain.
IEM Rion turnauksesta tuli kakkossija, kun NaVi kukisti MOUZ:n finaalissa 3-1. Turnaus oli loistava petraus nuorelta joukkueelta sen edelliseen turnaukseen ESL Pro Leagueen, josta tuloksena olivat katastrofaalisesti sijat 17.-20.
Salo ja MOUZ:n ruotsalaispelaaja Ludvig “Brollan” Brolin ovat olleet vakuuttavia ja takuuvarmoja suorittajia. Myöskin IGL:n tontilla operoiva Kamil “siuhy” Szkaradek on ollut hyvä. Nuori joukkue tarvitsee kuitenkin IEM Rion finaalin kaltaisissa otteluissa enemmän Dorian “xertioN” Bermanilta ja Adam “torszi” Torszakselta, jotka ovat loistavia pelaajia, mutta katoavat paikoittain varjojen maille.
Näin kovatasoisessa turnauksessa MOUZ kaipaa kipeästi onnistumisia Bermanille ja Torszakselle jokaiseen otteluun mikäli se mielii painella aina päätyyn asti. Potentiaalia joukkueessa on.
Pudotuspelipaikan pitäisi irrota A-lohkosta kohtuullisen helposti, sillä lohkosta löytyy myös heikosti pelannut Astralis. Vastustajan aliarvioimiseen MOUZ:lla ei ole kuitenkaan varaa
FaZe Clan
Rautaisella otteella vielä tänä keväänä pelannut FaZe Clan on hiipunut kädenlämpöiseksi, virkamiesmäisesti pelaavaksi joukkueeksi. Huhtikuussa tulleen IEM Chengdun turnausvoiton jälkeen menestys on karttanut nimivahvalla kokoonpanolla operoivaa joukkuetta.
FaZe Clanin kokoonpano on niin kovaa luokkaa, että nimilistan puolesta sen tulisi taistella jokaisen turnauksen voitosta. Näin ei kuitenkaan ole ollut kevään jälkeen.
Finn “Karrigan” Andersenin joukoista on tullut useampaan otteeseen valituksia uupumuksesta. Monet muutkin joukkueet ja pelaajat ovat todenneet turnauskalenterin olevan liian täyteen ahdettu. Tämä ei kuitenkaan yksistään selitä FaZe Clanin ongelmia.
Yksilötasolla usealta pelaajalta tarvitaan enemmän ja tasaisempaa suorittamista. CS2:n ensimmäisiä kuukausia hurjana hallinnut Robin “ropz” Kool on yksi, jonka mestarillisia otteita joukkue kaipaa kipeästi. Myöskin David “frozen” Cernanskylta odotetaan enemmän.
Taistelee kolmannesta jatkopaikasta yhdessä Astraliksen kanssa.
B-lohko
G2
Ranking kakkonen G2 lähtee Singaporeen ennakkosuosikkien joukossa. Joukkue voitti BLAST Premier Fall Final -turnauksen, jonka jälkeen siltä nähtiin kuitenkin totaalinen sukellus IEM Rion turnauksessa.
Todella tulivoimainen joukkue. Mario “malbsMd” Samayoan lisäämisen jälkeen G2:n joukkue herättää tulivoimansa suhteen pelkoa jokaisessa vastustajassa.
Brasilian reissun jälkeen joukkue on saanut keskittyä rauhassa harjoitteluun. Sillä on rutkasti näytettävää ja todistettavaa Brasiliassa nähdyn mahalaskun jälkeen.
Erityisesti Nikola “NiKo” Kovacilla lienee jäänyt hampaankoloon valtaisasti edellisestä turnauksesta, jossa bosnialainen pelasi uransa huonoimman tapahtuman.
Lue lisää: NiKo pelasi uransa huonoimman turnauksen: “Olen botti”
Jatkopaikan pitäisi irrota suhteellisen helposti B-lohkosta.
Liquid
Lisäsi Roland “ultimate” Tomkowiakin ja Justin “jks” Savagen kokoonpanoonsa kesätauon jälkeen. Tulokset lähtivät alkuun hienoiseen nousuun, mutta viimeisessä kolmessa turnauksessa joukkue on hyytynyt sijoille ynnä muuta.
Joukkue on saanut harjoitella IEM Rion turnauksen jälkeen ja nyt alkaa olla aika, kun joukkueen tulostason on viimeistään lähdettävä nousuun. Russell “Twistzz” Van Dulkenilla on nyt ollut hyvin aikaa rakentaa joukkueensa peliä näköisekseen.
BLAST:n huipputurnaus on hyvä valmistava koitos kohti RMR-turnausta.
Liquid on todella kovassa lohkossa, jossa sen täytyy venyä tosissaan, mikäli se mielii yltää pudotuspeleihin.
Keskiviikon avausottelu G2:a vastaan on iso vedenjakaja, sillä tappion iskiessä kohtaisi Liquid seuraavassa ottelussa häviäjän parista Spirit-Vitality.
Spirit
Danil “donk” Kryshkovetsin tähdittämä Spirit on ailahdellut viime aikoina. Joukkueen hyvän ja huonon päivän välillä on järkyttävä ero. Spirit lähtee Singaporeen mielenkiintoisesta tilanteesta, jossa sen tulisi saada aikaan parempia tuloksia.
Joukkue on ollut paikoitellen liikaa supertähtiensä Donkin ja Dmitri “Sh1ro” Sokolovin varassa. Ratkaisuvoimaa tulisi löytyä myös muualta, jos Spirit haluaa taistella isoimpien turnausten voitosta.
Ei kuulu nykyformissaan turnauksen suurimpiin suosikkeihin, mutta kaikilla on muistissa millaista jälkeä Spirit teki parhaimmillaan keväällä.
Taistelee tiukasti pudotuspelipaikasta kiven kovassa B-lohkossa.
Vitality
Voitti IEM Colognen turnauksen elokuussa. Epäonnistui kuitenkin pahasti ESL Pro Leaguessa sekä IEM Rion turnauksessa. Turnauksen voittajasuosikkeja, mikäli löytänyt tauon aikana parhaan teränsä jälleen esille.
Vahva joukkue, jossa riittää taitoa. Silti William “mezii” Merrimanin tilalle on kaavailtu huhujen mukaan kovempaa pelimiestä. Suomalainen Jimpphat on pyörinyt näissä huhuissa.
Mezii on kelpo pelimies, joka on varustettu uskomattomalla aimilla. Brittipelaajaa kriittisempää Vitalityn kannalta on tähtipelaajien Mathieu “ZyWoo” Herbautin sekä Lotan “Spinx” Giladin onnistumiset isoissa peleissä.
Tehokaksikko katoaa liian usein kovimmissa otteluissa vaeltelemaan varjoihin, mikä syö joukkueen tulivoimasta valtaosan.
Jatkopaikan pitäisi kuitenkin irrota B-lohkosta ongelmitta. Avausottelussa vastassa vaarallinen Spirit, joka on hyvä mittari Vitalityn kunnosta tässä turnauksessa.
Alkulohkojen otteluohjelma
Keskiviikko 30.10
08:00 Natus Vincere-Astralis
10:30 MOUZ-FaZe Clan
13:00 G2-Liquid
15:30 Vitality-Spirit
Torstai 31.10
08:00 B-lohko alakaavion finaali
10:30 B-lohko yläkaavion finaali
13:00 A-lohko alakaavion finaali
15:00 A-lohko yläkaavion finaali
Kuva: BLASTPremier