Sheep Esports kertoi aiemmin keskiviikkoiltana, että MOUZ olisi solminut alustavan suullisen sopimuksen Lotan “Spinx” Giladin kanssa. Myös HLTV noteerasi asian ja teki asiasta oman uutisen.
MOUZ vahvisti asian torstaina. HLTV uutisoi asiasta kello 13 torstaina Suomen aikaa.
Giladi oli osa ENCE:n kansainvälistä kokoonpanoa tammikuusta 2021 syksyyn 2022. Tämän jälkeen israelilaispelaaja kuului Vitalityn aktiiviseen kokoonpanoon tähän kuukauteen asti. Hän voitti Vitalityn kanssa muun muassa Pariisin CS:GO-majorit keväällä 2023.
Giladi on valittu kolme kertaa vuoden parhaimpien pelaajien joukkoon. Vuonna 2022 hän oli 18:ksi paras, vuonna 2023 viidenneksi paras ja viime vuonna 13:ksi paras.
MOUZ ilmoitti yllättäen eilen keskiviikkona, että CS2-joukkueen kapteeni Kamil “siuhy” Szkaradek on vapautettu palveluksesta eriävien näkemysten vuoksi. Tieto tuli täysin puun takaa, sillä Szkaradek on yksi arvostetuimmista ja taitavimmista pelinsisäisistä johtajista.
Ludvig “Brollan” Brolin ottaa joukkueessa pelinsisäisen johtajan tehtävät itselleen. Noin viikon kuluttua alkavassa IEM Katovicen huipputurnauksessa joukkueessa pelaa MOUZNXT:n akatemiapelaaja Adrian “xelex” Vincze.
Yhteisö on naljaillut MOUZ:ia kohtaan vertailemalla pelaajavaihtoa vuoden 2019 ENCE:n suomalaiskokoonpanon hajoamiseen. Tuolloin pelinsisäinen johtaja Aleksi “Aleksib” Virolainen korvattiin yllättäen Miikka “suNny” Kempillä. Pelaajavaihtoa perusteltiin “tulivoiman lisäämisellä”.
– Ehkä he tarvitsivat lisää tulivoimaa, suNny liittyy joukkueeseen pian, eräs käyttäjä kirjoittaa.
Lue lisää: Jimpphatin joukkueessa draamaa – Kapteeni ulos CS-kokoonpanosta
Lähteet: HLTV, Sheep Esports | Kuva: Vitality
Uutista päivitetty kello 23.1. kello 13.12. Lisätty tieto siitä, että MOUZ vahvisti Giladin liittymisen joukkueeseen torstaipäivänä.