Entinen Astralis-kolmikko Peter “dupreeh” Rasmussen, Emil “Magisk” Reif ja valmentaja Danny “zonic” Sørensen siirtyvät ranskalaisjoukkue Vitalityyn. Siirto on ollut tiedossa jo jonkin aikaa, mutta siitä tuli virallista, kun Vitality julkisti sen eilen illalla.
Monet ovat tituleeranneet joukkuetta uutena supertiiminä, eikä turhaan. Tanskalaistriolta löytyy tulivoimaa sekä kokemusta neljän Major-voiton verran, ja kaksi kertaa peräkkäin maailman parhaaksi pelaajaksi valittu ranskalaistähti Mathieu “ZywOo” Herbaut antoi loppuvuonna isoja näyttöjä.
Herbautin lausunnon perusteella hän on innoissaan siirrosta: “Tiedän että minä ja muu joukkue voi oppia heiltä paljon. Olen niin valmis näyttämään kaikille kuinka pitkälle joukkueemme voi päästä.”
Yksi suurista kysymysmerkeistä on kuitenkin kielimuuri, sillä vain Emil “Magisk” Reifillä on kokemusta englanninkielisessä joukkueessa pelaamisesta. Reif pelasi OpTicissa vain alle puoli vuotta vuoden 2017 loppupuolella.
Uusi Vitality debytoi todennäköisesti BLAST Premier Spring Groupsissa, jonka ajankohtaa ei olla vielä kerrottu julkisesti.
Vitalityn kokoonpano näyttää nyt tältä:
- Peter “dupreeh” Rasmussen
- Emil “Magisk” Reif
- Mathieu “ZywOo” Herbaut
- Dan “apEX” Madesclaire
- Kévin “misutaaa” Rabier
- Danny “zonic” Sørensen (valmentaja)
Lähde: HLTV, Vitality
Kuvalähde: Vitality
Tuoreimmat uutiset:
- “Eivät menesty puoleen vuoteen” – asiantuntija lyttää Jimpphatin MOUZ-joukkueen
- NAVI:n päävalmentaja B1ad3: “Burnout iski – tarvitsimme tauon”
- Ennakko: Aleksib ja Jimpphat aloittavat IEM Katowicessa
- Murskajaiset! – Sahan luotsaama Heroic tylyllä tavalla ulos Katowicen huipputurnauksesta
- NAVI:n iM kertoo miksi joukkue jättää miljoonaturnauksen väliin