Counter-Strike: Global Offensiven kaikkien aikojen paras pelaaja Oleksandr “S1mple” Kostyliev teki paluun CS-kentille vihdoin tänä syksynä. Ukrainalaistähti liittyi Falconsin joukkueeseen loppuvuoden sopimuksella Natus Vincerestä.
Falconsin matka päättyi kuitenkin RMR-karsintoihin eikä S1mpleä nähdä vuoden toisessa major-turnauksessa laisinkaan.
Samalla alkoivat spekulaatiot S1mplen tulevaisuudesta. Pelitaitojensa puolesta S1mple kelpaisi varmasti kaikille joukkueille. Supertähti ei ole kuitenkaan joukkuetoverina helpoimmasta päästä – tai ainakaan ei ollut.
S1mplen kanssa Natus Vinceressä vuosina 2017-2019 pelannut Danylo “Zeus” Teslenko avautui joukkueensa tuolloisesta ilmapiiristä striimissään.
Teslenko lopetti pelaajauransa vuonna 2019. Hän edusti urastaan pääosan NaVia, jonka paidassa Teslenko pelasi 2012-2016 ja 2017-2019. Välissä ukrainalaispelaaja edusti Gambitia, jonka ilmapiiriä hän vertasi NaViin.
—Gambitissa oli parempi ilmapiiri. Pelaajat olivat rauhallisempia ja siellä oli vähemmän huutamista. Puhun nimenomaan jälkimmäisestä pätkästäni NaVissa. Siellä oli masentava ilmapiiri, S1mple oli tuohon aikaan erittäin vaikea persoona, Zeus tilittää striimissään.
—NaVissa oli toki myös etunsa. Olosuhteet olivat loistavat, palkka hyvä, meistä huolehdittiin ja kaikki oli siinä mielessä hienoa. Ilmapiiri oli kuitenkin huono.
Kyseisistä vuosista on vierähtänyt jo aikaa ja tuittupäinen S1mple on saanut taatusti rauhallisuutta otteisiinsa. Silti ukrainalaistähden seuraava osoite on täysi mysteeri. Tähän vaikuttaa myös S1mplen nykyinen sopimus NaVin kanssa, jossa on tiettävästi poskettoman kokoinen ulosostohinta.
Kuva: Luc Bouchon, PGL Lähde: Escorenews