CS:GOn suurimpiin liigoihin kuuluva Flashpoint julkisti eilen, että sen kolmas kausi tulee käynnistymään ensi kuussa, 10.5. Uusi kausi on myös osa syksyllä pidettävän Tukholman Major-turnauksen karsintoja, ja joukkueille jaetaan karsintapisteitä menestyksensä mukaan.
Taistossa tullaan näkemään yhteensä 16 huippuluokan CS:GO-joukkuetta. Näistä 11 osallistuu suorien kutsujen kautta, ja ne ovat:
Suomea turnauksessa edustavat Aleksi “Aleksib” Virolaisen joukkue OG, sekä Jesse “zehN” Linjalan joukkue FunPlus Phoenix. Jäljelle jäävät viisi joukkuetta valitaan karsintojen kautta, jotka järjestetään 13.-30.4.
Uuden kauden palkintopottia ei ole vielä julkistettu, mutta molempien aiempien kausien palkintopotti oli miljoona dollaria.
Liigaottelut ovat katsottavissa suorana Flashpointin Twitch-kanavalta.
Lähde: HLTV, Dexerto Kuvalähde: Jak Howard – BLAST Premier